Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Cycowie

Podsumowanie Projektu „18 opowieści o Cycowie”

Utworzono dnia 14.10.2024
 
W środę, 10 października 2024 r., w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich odbyło się podsumowanie projektu pn. „18 opowieści o Cycowie”. Projekt został zrealizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Cycowie w ramach lubelskiej edycji Programu „Bardzo Młoda Kultura 2023-2025”, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury. W jego realizację zaangażowały się również Szkoła Podstawowa 7 PUL w Cycowie, Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne INICJATYWA oraz Dyskusyjny Klub Książki działający przy bibliotece. Koordynatorkami z ramienia szkoły były panie Elżbieta Sidorowska i Sylwia Delekta-Prokopiuk, ze strony Stowarzyszenia – pani Marta Gawlińska, a DKK reprezentowała pani Krystyna Józefczuk. Animatorem projektu była pani Ewa Matuła, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Cycowie.
W uroczystości udział wzięli: Wójt Gminy Cyców Marta Kociuba, Zastępca Wójta Gminy Cyców Joanna Socha, Dyrektor Zespołu Szkół im. 7 PUL w Cycowie Zbigniew Rutkowski, Wicedyrektor Zespołu Szkół Małgorzata Cycbulska, Przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w Cycowie Stanisław Jamiński, Partnerzy i uczestnicy Projektu.
Celem projektu było nie tylko przybliżenie uczestnikom historii regionu, ale także zachęcenie ich do aktywnego kultywowania lokalnych tradycji oraz rozbudzenie pasji do sztuki komiksowej.
W gronie uczestników znaleźli się: Lena Józefczuk, Maja Krzysiak, Dawid Haliniak, Mateusz Świeca, Nadia Tarczyluk, Bartosz Kolęda, Patryk Przychodaj, Wiktoria Rejmak, Aleksandra Włodek, Maja Barbuzińska, Maja Kotyńska, Zuzanna Kapała, Oliwia Nadolska, Julia Okoń i Zuzanna Okoń.
W ramach projektu zorganizowano szereg atrakcyjnych działań, takich jak:
- Warsztaty historyczne, w trakcie których młodzież wzięła udział w krótkiej lekcji poświęconej historii miejscowości oraz Patronowi Szkoły. Po zajęciach odbył się spacer po najważniejszych miejscach pamięci, co pozwoliło na lepsze zrozumienie lokalnej historii i kultury.
- Wycieczkę do Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim, gdzie uczestnicy mieli unikalną okazję zapoznać się z bogatymi zbiorami muzealnymi oraz wziąć udział w interesującej lekcji dotyczącej symboli, mundurów ułanów oraz kluczowych wydarzeń, w które zaangażowany był 7 Pułk.
- Grę terenową, w której młodzież realizowała zadania w plenerze, wykorzystując opracowany arkusz, mający na celu ocenę ich wiedzy historycznej na temat Cycowa. Szczególną uwagę poświęcono tematyce poruszonej w komiksie.
Kluczowym działaniem projektowym były warsztaty komiksowe, podczas których młodzież, bazując na wiedzy o swojej miejscowości i Patronie Szkoły, pracowała nad swoimi historiami komiksowymi. Warsztaty stały się nie tylko doskonałą okazją do rozwijania umiejętności artystycznych, ale także do poznawania i interpretowania dziedzictwa kulturowego oraz historycznego swojego regionu. Efektem pracy młodych twórców jest unikalny komiks pt. „18 opowieści o Cycowie”.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniałe zaangażowanie w działania projektowe. Wasza kreatywność, entuzjazm oraz otwartość na nowe doświadczenia były kluczowe dla powstania tego wyjątkowego zbiorowego komiksu. Każda historia w nim zawarta jest niepowtarzalna i unikalna.
Pragnę również serdecznie podziękować Partnerom, którzy nieustannie wspierali nas na każdym etapie działań. Pomoc i zaangażowanie miały niezwykle istotne znaczenie, dzięki czemu udało nam się pomyślnie zrealizować ten projekt.
Dziękuję Wszystkim za wspólnie spędzony czas oraz za interesujące, pełne inspiracji i radości spotkanie.
 
 
Ewa Matuła
 
 
 

Nasza placówka

KATALOG ONLINE

Logo, trzy karty katalogowe niebieska, zielona, żółta, napis mak+

Logotyp - czerwono-szary napis Acacemica wypożyczalnia z ukośną czerwoną kreską.

Logo portalu społecznościowego facebook, niebieski kwardrat z białą literą f.
 

bip

logo bip w kolorze biało-czerwonym

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 20

W poprzednim tygodniu: 38

W tym miesiącu: 101

W poprzednim miesiącu: 132

Wszystkich: 5948